Oktober 03 2026 Globale Aartappelbedryf Algemene vennootAUGUSTUS
Die globale aartappelbedryf
Wêreld·Nuwe aartappel verskeidenheid·Nuus

Wêreldwyd: Weerstandbiedende Variëteite Hou Laatroes Onder 2% in Proewe Waar Vatbare Gewasse 78–93% Bereik

3 min gelees
Aartappelland erg besmet deur laatroes
Foto: Aartappelland erg besmet deur laatroes (illustratief). Björn Andersson (SLU) / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Belangrike takeaways

  • 1% of minder roes erns op onbespuite Kenia Mpya persele
  • 78% erns op die vatbare Nederlandse Robijn in Kenia
  • 1.99% besmetting vir Sarpo Mira in 'n Bangladesj-proef
  • 8–10 swamdoderbespuitings per seisoen was normaal in Swede

Hoekom is dit sake

Vir boere
Toets 'n roesbestande variëteit op 'n gedeelte van jou area met 'n besluitnemingsondersteuningstelsel, en vergelyk spuitgetalle en netto marge met jou hoofvariëteit.
Vir verwerkers
Kontroleer of weerstandbiedende variëteite aan jou kwaliteitsvereistes voldoen; die kontraktering daarvan kan kopers se plaagdoderverminderingsdoelwitte ondersteun.
Vir verskaffers
Saadfirmas kan die vraag na weerstandbiedende variëteite met plaaslike proewe verhoog; swamdoderverkopers moet verwag dat minder weerstandbiedende gewasse oorgeslaan word.

60-sekonde opsomming

Genetiese weerstand is die sterkste hefboom om roesbespuiting te verminder, maar dit word baie minder gebruik as wat dit kon. Op onbespuite Keniaanse persele het Kenya Mpya amper skoon gebly terwyl die Nederlandse Robijn die meeste van sy blare verloor het, en die weerstandbiedende variëteit het die beste opbrengs behaal sonder enige swamdoder. Bangladesjiese navorsers het Alouette as veilig beoordeel om in die noorde te kweek sonder chemiese beskerming, en 'n vroeëre proefverslag het Sarpo Mira byna twee persent infeksie geplaas teenoor meer as negentig persent vir Diamant. In teenstelling hiermee het Nordiese produsente tipies agt tot tien behandelings elke seisoen toegepas. Vir produsente, saadfirmas en swamdoderverkopers dui dit op 'n verskuiwing na weerstandbiedende variëteite gekombineer met besluitnemingsondersteuning. Perke bly: die meeste boere kies variëteite vir markaanvraag, Europese aanvaarding is laag, resultate kom van enkele proewe, en nuwe patogeenstamme kan weerstand mettertyd breek.

onder 1%roes erns op onbeskermde Kenia Mpya
78%erns op onbeskermde Nederlandse Robijn, Kenia
28.56 t/hatop beskermde opbrengs, Kenia Mpya
2.12beste koste-voordeel-verhouding, ongespuit Kenia Mpya
1.99%Sarpo Mira-besmetting vs 93.30% vir Diamant, Bangladesj
8-10normale swamdoderbespuitings per seisoen in Swede
40%Nederlandse produsente wat besluitondersteuningstelsels gebruik (2011-oorsig)
Algemene vennootGewasbeskerming vir die aartappelbedryf

Laatroes, veroorsaak deur Phytophthora infestans, is die hoofrede waarom aartappelprodusente baie keer per seisoen swamdoders spuit. Veldproewe in Kenia en Bangladesj toon dat weerstandbiedende variëteite die siekte op baie lae vlakke kan hou, selfs sonder beskerming. In Noordwes-Europa word sulke variëteite egter steeds selde op groot skaal verbou.

In Kenia, 'n studie deur JM Kilonzi en kollegas, gepubliseer in die Europese Tydskrif vir Plantpatologie in 2024, het variëteite met en sonder swamdoders vergelyk. Op onbeskermde persele het die weerstandbiedende variëteit Kenya Mpya minder as 1% siekte-ernstigheid gehad. Die matig vatbare Shangi het 60% bereik, en die vatbare Nederlandse Robijn het 78% bereik. Met beskerming het Kenya Mpya die hoogste opbrengs van 28.56 t/ha gelewer, en Nederlandse Robijn die laagste, 20.70 t/ha. Die beste koste-voordeel-verhouding, 2.12, het van Kenya Mpya gekom, sonder enige swamdoder. Tog het 78% van die ondervraagde boere variëteite gekies volgens markaanvraag, nie volgens siekteweerstand nie.

In Bangladesj het die Bangladesj Landbounavorsingsinstituut (BARI) Sarpo Mira getoets, Alouette en Carolus in die noorde van die land in 2017–2019. Die resultate, gepubliseer in Gesonde Pflanzen in 2023, gegradeer Alouette (BARI Alu-90) en Carolus (BARI Alu-91) as hoogs bestand en Sarpo Mira (BARI Alu-77) as matig bestand. Die outeurs het tot die gevolgtrekking gekom dat Alouette kan in noordelike Bangladesj sonder chemiese beskerming gekweek word. 'n Vroeëre PotatoPro-verslag het gesê dat Sarpo Mira in 'n BARI-streeksproef 1.99% besmetting teenoor 93.30% vir Diamant gehad het, en dat die koste van swamdoder ongeveer 'n kwart van dié vir ander variëteite was, volgens die saadprogram.

Oggendbedryfsverslag Die dag se noodsaaklikhede in een e-pos.

Weekdae. Kanselleer intekening met een klik.

Europa spuit baie meer. resensie in Aartappelnavorsing (2011) het berig dat produsente in Swede normaalweg agt tot tien bespuitings gebruik het, en in Denemarke agt tot nege bespuitings in 2007–2009. Die oorsig het bevind dat gedeeltelike weerstand laer dosisse of langer tussenposes toelaat. Maar dit het opgemerk dat produsente in Noordwes-Europa die besparings as te klein beskou om die hoër waargenome risiko van roes te dek. In Nederland het byna 40% van produsente besluitnemingsondersteuningstelsels gebruik om bespuitings te tydsbereken.

Sarpo Mira self is in Hongarye geteel en in 2002 bekendgestel, volgens sy teler se webwerf, en word hoofsaaklik verkoop vir organiese en lae-insetverbouing in die VK en Ierland.

Hoekom is dit sake

Elke swamdoder-oortreding kos produk, brandstof en arbeid, en die druk om chemiese gebruik te verminder neem toe. Die proewe toon dat weerstand die meeste bespuitings in sommige streke kan verwyder. Maar variëteite moet ook aan markbehoeftes voldoen, en nuwe roesstamme kan enkele weerstandsgene oorkom.

Die praktiese roete is 'n mengsel: 'n weerstandbiedende variëteit, 'n besluitnemingsondersteuningstelsel en minder, beter getimede bespuitings, getoets onder plaaslike roesdruk.

Foto: Aartappelland erg besmet deur laatroes (illustratief). Björn Andersson (SLU) / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Globale Aartappelopsomming

Top vyf stories, pryse, siektewaarskuwings en gebeure. Weeksdagoggende, geen advertensies nie.

Kies onderwerpe en taal
Wat om te stuur

Bronne

  1. Kilonzi et al., European Journal of Plant Pathology 2024 — https://link.springer.com/article/10.1007/s10658-024-02862-9
  2. Amin et al. (BARI), Gesunde Pflanzen 2023 — https://link.springer.com/article/10.1007/s10343-023-00918-0
  3. Cooke et al., Aartappelnavorsing 2011 — https://link.springer.com/article/10.1007/s11540-011-9187-0
  4. PotatoPro: Sarpo Mira kry gewildheid in Bangladesj — https://www.potatopro.com/news/2017/late-blight-resistant-potato-variety-sarpo-mira-gaining-popularity-bangladesh
  5. Sarpo: Sarpo Mira — http://sarpo.co.uk/portfolio/sarpo-mira/
  6. ODINN ISTOCHNIK

Gekoppel in hierdie materiaal

Land
Wêreld
Projekvennote Word 'n vennoot →
IP Geolocation by DB-IP